Днес православната църква отбелязва Лазаровден. По традиция на Лазаровден се откъсват

...
Днес православната църква отбелязва Лазаровден. По традиция на Лазаровден се откъсват
Коментари Харесай

Традиции и обичаи на Лазаровден

Днес православната черква отбелязва Лазаровден.

По традиция на Лазаровден се откъсват зелени върбови клончета, които ще красят вратите на идващия ден - Връбница (Цветница).
 
 

Лазаровден или Лазарница е християнски празник, кръстен на Свети Лазар. В Новия Завет Лазар e възпитаник на Христос и брат на Мартa и Мария-Магдалина, кoготo Исус извежда от гроба и възстановява към живот. Според преданието Лазар живее още 30 години и умира като свещеник на гр. Китон (остров Кипър). Самото име на светеца е знак на здраве и дългоденствие.

На този ден се извършват обичаят лазаруване и поминалните обреди . Според вярванията в Североизточна България на Връбница " разпускат, пускат умрелите " от гробовете. За да засвидетелстват почитта си към тях, устройва се Лазарската задушница.

В навечерието на Лазаровден дамите вървят на гробището , прекадавят и преливат с вино гробовете на своите близки и раздават за душите им рангелов кравай, жито. Същата вечер или на Лазаровден всяка господарка раздава в селото дребни просфорки, съгласно с броя на умрелите, само че постоянно нечетно число.

По остарели български обичаи и традиции, подготовката за Лазаровден започва овреме . По-възрастна жена, която от дълго време е била отдадена в лазаруването, оказва помощ на девойките да разучат песните, които ще извършват, обикаляйки селото. По-голямата част от тях пеят, а останалите танцуват, защото Лазаровден е празник както на женската хорова ария, по този начин и на танца.

На този ден празничният обред започва рано сутринта . Момичетата се разделят на групи от по 5-6 лазарки и стартират да обикалят селото пременени в невестински облекла. В другите елементи на България девойките са обличали разнообразни одежди. В Източна Тракия, да вземем за пример, Лазарките са обличали нови булчински премени, с цел да ги " раздрусат за хаир ". В кюстендилско момите са носели в ръка забрадка, с която невестата се " кланя " на сватбата - по този начин наречената " кланячка ", а в Шоплука главите им са били украсени с китка от копринена трева и красиво пауново перо, предава Нова тв.

В лазаруването вземат участие моми и девойки, които стартират да се готвят още от постите, групират се по възраст и по чети . В четата има пеячки, шеталици, една от лазарките носи кошничка с яйца. Обхождат селото в събота от обяд и неделя до обяд, като влизат във всяка къща, пеят ария за всеки член от фамилията. Играят несключено лазарско хоро. Според националните вярвания стопанката на къщата наложително би трябвало да подари всяка лазарка със сурово яйце, което символизира безсмъртието. Освен това с него са се разваляли вълшебства и са се правели гадания за бъдещето. Счита се, че къща, която е посетена от лазарки е щастлива и благословена.

В българската традиция Лазаровден е празник на нивите, пасищата и горите, само че и празник на девойките, които откакто лазаруват могат обществено да се момеят, да се обличат и държат по този начин, че да ги харесват ергените, да имат обичан, да се омъжват.
 
Денят се назовава още Лазарова събота, Лазарица, Лазар . Три са обредните ритуали, свързани с него - лазаруване, избиране на кумица и боенек. И трите са свързани с прехода към моминството, с любовта и задомяването.

На Лазарова събота се слага начало на Пасхалното празненство. По време на св. Литургия на Лазаровден Църквата популяризира Христос като Възкресение и Живот, Който още преди Своите премеждия и гибел, с възкресяването на Лазар е утвърдил предобраза на всеобщото възкресение на човечеството. Именно поради възкресяването на Лазар Христос бил прочут от народа като дълго чакания Месия, Цар Израилев, като осъществяване на старозаветните пророчества.
 
На вечернята преди празника Вход Господен в Йерусалим (Цветница, Връбница, Вайя) се четат пророчествата за Царя-Месия от Стария Завет дружно с евангелските разкази за влизането на Христос в Йерусалим.
 
На Цветница по време на утренята се благославят върбови клонки и се раздават на богомолците. Клонки държим в ръце по време на цялата литургия и по този начин демонстрираме, че и ние, както античните поданици на Йерусалим, посрещаме Исус Христос като Цар и Спасител. 

Имен ден честват Лазар, Лазо, Лачо, Лъчезар. 

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР